Elazığ Deprem Koordinasyon Sistemi Van`a Kuruldu

Haber Tarihi : 30.10.2011 07:20:17 Van`ın Erciş ilçesinde meydana gelen 7.
A +   A -

2 şiddetindeki deprem ardından yaşanan olumsuzluğun giderilmesi için Elazığ depremi koordinasyon sistemi uygulanmaya başlandı. Elazığ`dan gelen 17 kişilik ekip, kurdukları yeni sistemle birlikte yardım konvoylarına yönelik yapılan yağma girişimleri ve vatandaşların mağduriyetini gidermeye çalışacak.

Erciş ilçesindeki deprem koordinasyonu Elazığ`dan gelen bir ekip ele aldı. Kızılay ve diğer yardım konvoylarına yönelik düzenlenen yağma girişimleri ardından Elazığ`da 2010 yılında meydana gelen depremde uygulanan sitem Van ve Erciş`te kurulmaya başlandı. Yaşanan koordinasyon sıkıntısı ardından Elazığ`dan aralarında bir vali yardımcısının da bulunduğu 17 kişilik bir ekiple kurulan online sistemle ilçeye giren yardımlar ve dağıtılan yardımlar kontrol altına alınırken, Erciş`te bulunan 180 bin nüfusunkonumu ve durumu hakkında araştırma çalışmaları başlatıldı. Yapılan araştırmalar sonucu ilk belirlemelere göre ilçe merkezinde yaklaşık 2 bin konut ağır hasarlı olduğu tespit edilmesinden sonra dışarıda kalan vatandaşlara çadırlar artık yeni sisteme göre dağıtılacak.

Aşamalı olarak uygulanan yeni sistemde ilk etapta ilçe ve köylerde mühendislerden oluşan bir heyet ile konutlarda meydana gelen hasar oranları tespit ediliyor, evi tamamen yıkılmış olan vatandaşlar tespit edilerek Emniyet Genel Müdürlüğü ve Nüfus Müdürlüğü ile entegre içerisinde çalışan sistem aracılığı ile evde ikamet eden vatandaşın telefonu tespit edilerek evine çadır gönderiliyor. İkinci aşama çadır başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Anadolu lisesine kurulan koordinasyon merkezineyönlendirilerek burada TC kimlik numarası ve GSM üzerinden yapılan kayıtlar kabul edildikten sonra vatandaşların çadır alabilecekleri ve alamayacakları konusunda mesaj ile bilgilendiriliyorlar.

Sistem sayesinde Erciş ilçesine girilen yardım konvoyları Kızılay bünyesinde toplanarak kayıt altına alındıktan sonra eşit bir şekilde ilçede acil ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması planlanıyor. Erciş Anadolu Lisesi`nde kurulan koordinasyon merkezine başvuruda bulunduktan sonra çadırını alan vatandaşlardan Cafer Yardimci, yeni sitem ile kaymakamlık önünde bekleyen izdihamın da önüne geçildiğini belirterek, "Herkes gelip sıraya giriyor, kaydını yapıyor. Daha sonra kendisine mesaj geliyor, kaydınızalınmıştır diye. Daha sonra bir mesaj daha geliyor. Şu gün şu saate gelip jandarmadan veya da size en yakın şu okuldan çadırınızı alabilirsiniz diye yazıyor. Bana da geldi ben gittim çadırımı aldım, Allah devletimize milletimize zeval vermesin, Elazığ`dan gelen bu ekip gerçekten çok başarılı. Yapılan çalışmalar ile ortamı çok yumuşatmış" diye konuştu.

Koordinasyon masasını yürüten Elazığ yeşil kart bürosu müdürü Rabih Yüksel de yeni sistemin sorunların çözümü konusunda başarılı olduğunu söyleyerek, "Bu sistemi ilk olarak 8 Mart 2010 Elazığ depreminde uyguladık. Orda hiçbir sıkıntıya meyal vermeden vatandaşlarımız çadırlarını almışlardı. Gıdalarını alıyorlardı. Orda bütün yardımları bu sistem üzerinden yaptık. Erciş`te yanşan bu afetten sonra Elazığ valimiz sayın Muammer Erol`un talimatı üzerine ilçeye geldik. Gelir gelmez depremin ağır yıkımlıolduğunu Erciş`te sistemi hayata geçiremedik. Van`a geçtik bu sistemi orda kurduktan sonra Erciş`e geri dönerek, bilgisayar alıp çalışacak personeller bulup yerlerine yerleştirdikten sonra çalışmalara başladık. Daha sonra almış olduğumuz verilerle Erciş halkının nüfus bilgilerini sistemimize ekledik. Daha sonra vatandaşlarımızı buraya davet edip, kayıtları sisteme eklerken cep telefonları alındı. Ve ondan sonra sistematik bir şekilde cep telefonlarına mesajlarını gönderip ne yapacakları konusundabilgilendirdik. Bu sistem ile yoğunluk olmadan parça parça olarak alıp çadırlarını teslim etmeye başladık. En azından vatandaşlarımız için sıcak bir ortam sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Şu an için herhangi bir problem görünmüyor. Sistem tamamen bizim kontrolümüz altında, herhangi bir yağmalama veya da sırada bir sıkıntı yaşanmıyor. Sistem şu anda oturdu seri bir şekilde devam ediyor. Bu program Elazığ depremi ardından kurulan ve geliştirilen bir program bu programın büyün ülkede kurulaması ve kullanılmasıgerektiğini düşünüyorum. Çünkü ülkemiz bir deprem bölgesi bir ülkedir" şeklinde konuştu.

Koordinasyonu yürüten Elazığ Vali yardımcısı Ercan Çiçek ise çadır sonunun yeni sistem ile giderildiğini ifade ederek, "biz burada 17 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz. Genç ekibimiz gelen tüm verileri girmek suretiyle sistemi işletiyoruz. Sistemin ana mantığı Afet Yönetim sitemi dediğimiz, içişleri bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü, nüfus kayıtlarını bizim yazılım programımıza entegre edilmesi ile ortaya çıkan bir sistem, 17 bilgisayar ile sistemi yürütüyoruz. Online olmak üzere sistemi işletiyoruz. Gelençadırlar aynen sisteme monte ediyoruz. Çıkan çadırları da aynen sisteme işletiyoruz. Şuan kadar 13 bin veri girişi yapıldı. Bu kayıtlar daha önce Erciş kaymakamlığı tarafından yapılan manuel kayıtlar. Sistem faaliyete girdikten sonra 6 bin yakın veri kaydı yapıldı. Bunun üzerine bir de hasar tespit raporları entegre edildi. Bu sistem ile sadece TC kimlik numarası ile sisteme girip çadır vermekten ziyade, bize gelen hasar tespit raporlarını, sisteme giriyoruz. Bu sistemde ağır hasarlı olan binaları ağırhasara görmüş vatandaşlarımızı ayıklıyoruz. 13 bin kişi ile beraber ağır hasar raporları ile birbiri ile örtüştüğünde çadır almaya hak kazanan kişiler ortaya çıkmış oluyor. Dün itibari ile şuana kadar kayıtlı 5 bin 420 çadır verilmiş. Yapmış olduğumuz kayıt girişleri online olduğu için Başbakan ve İçişleri Bakanlığı`ndan da verilen şifre ile online olarak burada olan ve biteni görebiliyorlar. Afet yönetim yazılıp programımız sadece Elazığ Valiliği`mizde uygulanmaktadır. Diğer 80 valilikte uygulanmadığınıbiliyoruz. Özelikle burada yapmış olduğumuz toplantılarda Kızılay Genel Müdürünün de belirttiği gibi muhakkak surette Elazığ valiliğinin afet Yönetim sisteminin diğer 80 ilde uygulanması gerektiğini kanaatini taşıyoruz" dedi.

Anadolu lisesine gelen vatandaşlar sırada beklemeden kayıtlarını yaptıktan sonra cep telefonlarına gelecek mesajı beklemeküzere evlerine dönüyorlar.